Barlangok Liptóban
A barlangok földalatti világának szépségei hazai és külföldi látogatók ezreit vonzzák minden évben. A sokszínű cseppkőképződmények egyedisége és törékeny szépsége, a hatalmas cseppkő és jégalakzatok a természet emberfeletti erejéről tanúskodnak. Szlovákiában több, mint 4000 barlang ismert, közülük 12 meg is tekinthető. Liptóban 3 látogatható barlang van. Liptót, a barlangok földalatti szépségeiben oly gazdag régiót Liptói Karsztnak is nevezik. Az Alacsony-Tátra északi oldalán, a Demänovai völgyben található a Demänovai Karszt, amelyben a kb. 25 km hosszú, Demänovai barlangrendszer dominál. A Demänovai völgyben 2 barlang hozzáférhető a látogatók számára. A Demänovai Szabadság Barlang (Demänovská jaskyňa slobody) Európa legszebb, megtekinthető barlangjai közé tartozik. A nagyközönség számára nem látogatható számos barlang mellett a Liptói Karsztban találhatók még szakadékok és más karsztképződmények is. Meg kell említeni a legmélyebb szlovák barlangot (Starý hrad- Öregvár), amely 432 m mély, és a Liskovská Barlangot (Liskovská jaskyňa), ahol 48 ember csontjait találták meg, amelyek az ősidőkből származó emberevés szokására utaló nyomokat hordanak magukon.
Demänovái Szabadság Barlang (Demänovská Jaskyňa Slobody)
Szlovákia leglátogatottabb barlangja. A Demänovái völgyben, az Alacsony-Tátra északi oldalán található, a Demänovái völgy Nemzeti Természetvédelmi Területen (Národná prírodná rezervácia Demänovská dolina). Az utóbbi időben 150-175.000 látogatója van évente. 1921-ben fedezték fel, 1924 óta látogatható. A mai bejáratot mesterségesen ásták és 870 t.sz.f. magasságban fekszik. Kényelmes tanösvény vezet oda, amelyet tájékoztató táblák szegélyeznek. A földalatti részeket a Demänovka és a Zadná voda folyócskák alakították ki a mészköves kőzetekből. Érdekes a folyosók-, (az oldalsó, lejtősen ereszkedő folyosók a vízszintes barlangszintre futnak ki), földalatti termek- és dómok rendszere, valamint a tarka cseppkőképződmények sora. A sztalagmitokon, sztalagtitokon és nagyszabású kő-vízeséseken kívül vannak itt még jellegzetes, gazdagon díszített kis tavacskák, cseppkő-tavirózsákkal a felületükön, barlangi gyöngyökkel és egyéb képződményekkel a aljukon. A fehér cseppkövek mellett előfordulnak még rózsaszínre és pirosra színeződött cseppkövek is. A legalsó részeken átfolyik a Demänovka földalatti folyása. A barlang teljes, 8400 m-es hosszúságából 1800 m megtekinthető.
Demänovai Jégbarlang (Demänovská źadová Jaskyňa)
A Demänovai völgy jobb oldalán, a Demänovai Szabadság Barlangtól északra található. Bejárata 840 m t.sz.f. magasságban a Bata (Bástya) sziklában van. A Demänovka valamikori földalatti vízfolyása alakította ki. Az 1819-1823 évek között ifj. Juraj Bucholz kutatta ezt a barlangot. A falakon lévő feliratok és a fennmaradt gazdag irodalom az akkori tudományos köröknek, de a nagy nyilvánosságnak is a barlang iránti érdeklődéséről tanúskodnak. Sárkánybarlangnak (Dračia jaskyňa) is nevezték, mert az itt talált barlangi medve csontjait sárkánycsontoknak vélték. A barlang alsó részeiben gyönyörű jégképződmények vannak. A legszebb jégalakzatok tavasszal képződnek, amikor az elolvadt hóból a legtöbb víz kerül a barlangba, amely azonnal megfagy és hatalmas oszlopokat, valamint a talajon jégbevonatot képez. A barlang 1750 m hosszú, amelyből 650 m van a látogatók számára megnyitva. Turisztikailag megnyitották a múlt század 80-as éveiben, majd újra látogathatóvá tették az 1950-1952-es években. Ez a barlang szintén a Demänovái Barlangok-Nemzeti Természeti Örökség (Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne) része.
Vaecká Barlang (Vaecká Jaskyňa)
A Vaeci Karsztban (Vaecký kras) található, a Kozie chrbty (Kecskehát hegyek) és a Liptói katlan (Liptovská kotlina) találkozásánál, Vaec község nyugati szélén. A bejárata 784 m t.sz.f. magasságban van. 530 m hosszú. 1922-ben fedezték fel, 1934 óta megtekinthető. A vízszintes folyosókat a Fehér-Vág (Biely Váh) volt folyásai vájták ki. A cseppkőképződmények közt sok a tiszta fehér sztalagmit és sztalagtit. Az apró, törékeny díszítés és a bizarr alakú sztalagtitok mesebeli tájra emlékeztetnek. Barlangi medve (Ursus spelaeus) csontjait találták itt, amelyek a Kostnica folyosón ki is vannak állítva. A barlangot a Nemzeti Természeti Örökség részévé nyilvánították. Az 1954-es rekonstrukciója óta 235 m hosszúságban megtekinthető.