Termálne kúpaliská v Tatrách a na Liptove
Termálne vody na Liptove
Okrem množstva termálnych prameňov sa na Liptove nachádzajú aj svetoznáme kúpele. Pramení tu taktiež množstvo riek a potokov. Najdlhšia slovenská rieka Váh preteká stredom Liptova v dĺžke 65 km. Pozostatky ľadovcovej činnosti na tomto území dokladuje niekoľko horských jazierok. Najznámejšie sú Vrbické pleso, Račkové plesá a Jamnicke plesá. Najnavštevovanejšou vodnou plochou je Liptovská Mara. Pre milovníkov divokej vody sú vhodné podmienky pre splavovanie a rafting na Váhu a na Belej. Oblasť Liptova je známa aj teplými prameňmi, niektoré z nich sú v súčasnosti využívané pre rekreačné účely.
Aquapark Tatralandia
Aquapark je situovaný v blízkosti Liptovského Mikuláša, na severnom brehu priehrady Liptovská Mara, len na skok od lyžiarskeho centra Jasná Nízke Tatry. Je otvorený denne od 10,00 - 21,00 hod. a v letných mesiacoch od 9,00 do 21,00 hod. Termálna voda v Tatralandii, o teplote 26°C až 38°C, má blahodárne účinky na pohybové a dýchacie ústrojenstvo a umožňuje celoročnú prevádzku zariadenia. Pribudol vitálny svet - Tatra-Therm-Vital - komplex 13 sáun, parných, vodných a masážnych kúpeľov.Aquapark Tatralandia s 9 bazénmi a 18 tobogánovými dráhami a šmýkačkami je najväčším areálom vodnej zábavy na Slovensku, Čechách a Poľsku. Zadarmo sú - parkoviská, slnečníky, lehátka, nafukovadlá, animácie, úložné skrinky, trezorové skrinky.
Bešeňová - termálne kúpalisko
Obec Bešeňová leží 12km východne od Ružomberka na pravom brehu Váhu. Je tu 6 bazénov s celoročnou prevádzkou. Geotermálne pramene dosahuju teplotu až 61°C. V bazénoch je voda s 36-40°C, vyvierajúca z hĺbky 1987 m, ktorá má blahodárne účinky na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy a má priaznivé kozmetické účinky. Vďaka lítiu má pozitívne účinky aj na psychiku. Odporúčame kúpanie najmä v zime v otvorenom bazéne, kedy sa teplota okolitého vzduchu pohybuje pod bodom mrazu. Stredisko poskytuje okrem kúpania aj relaxačné masáže, plážový volejbal, tobogan, príjemné posedenie v reštaurácii. V súčasnosti sú kúpele v Bešeňovej veľmi obľúbené a vyhľadávané domácimi aj zahraničnými návštevníkmi a uvažuje sa o rozšírení kapacity.
Kúpele Lúčky
Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchmi. Dnes su známym kúpeľným centrom Slovenska. Prvú kúpeľnú budovu postavil Adam Turjanský v roku 1761. V 19. storočí sa stali súčasťou kamerálneho panstva Likava. Nový objekt s jedálňou a hosťovskými izbami dal postaviť Wisner von Mongesten. Liečia sa tu hlavne gynekologické ochorenia, ako sú primárna a sekundárna sterilita, infertilita, poruchy vývoja maternice, stavy po gynekologických operáciách, komplikácie po interupcii, stavy po ožiarení rodidiel a pod. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 stupňov Celzia. Dobré výsledky sa dosahuju najmä kombináciou pokojného a príjemného prostredia a liečivých účinkov minerálneho prameňa. Kúpele poskytujú mnohostranné kultúrne a športové využitie návštevníkov: vystúpenia populárnych osobností, folklórnych súborov, výlety do okolia, možnosť hrať minigolf, k dispozícii je tiež kino.
Liptovská Mara
V lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Priehrada s vyrovnávacou nádržou môže zadržať 365 mil. m3vody, najviac na územi SR. Pri päte je široká 200 m a dlhá 1225 m. Vody priehrady zaplavili 13 obcí, /Vrbie, Demčín, Sokolče, Lipt. Mara, Sestrč, Nižné a Vyšné Dechtáre, Lipt. Sielnica, Parížovce, Paludza, Ráztoky, Černice/. Najcenejšie domy sú prenesené v skanzeme v Pribyline. Ide o tieto pamiatky: goticko-renesančný kaštiel v Parížovciach, pôvodné gotické kostoly v Liptovskej Mare, Sielnici, zrubové domy vzácnej ľudovej architektúry. Výnimkou je artikulárny kostol z Paludze, ktorý preniesli na okraj obce Lazisko. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou Liptov - 80 miest - to všetko poskytuje autocamping Liptovský Trnovec.
Termálne kúpalisko Liptovský Ján
Obec Liptovský Ján leží v pohorí Nízke Tatry zo severnej strany v Jánskej doline. Na travertínových návršiach sa nachádza žriedelná oblast' termálnych a minerálnych prameňov. Patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým,dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám. Obyvatelia obce nazývajú už od pradávna studenšie pramene mädokýšmi a teplé teplicou. V polovici 19.st pri termálnych prameňoch vznikli malé kúpele na liečenie reumy a ženských chorôb. Jozef Gemerský vybudoval vaňové kúpele, krytý bazén.Vo svojom kaštieli zriadil r.1929-30 reštauráciu, Grand Hotel Thermal a kúpele boli pomenované Svätokánske Teplice. Boli v kúpelnej budove (toho času budova Osobitnej školy), pri ktorej dal vybudovat' i Štrandové kúpalisko. Termálnu vodu vuyžívali ľudia nielen z blízkeho, ale i vzdialeného okolia.Svätojánske kúpele boli známe ešte pred l.svet.vojnou v Budapešti i v Nemecku, odkial' prichádzalo veľa turistov, ale i ľudí hľadajúcich zdravie. V r. 1963 navŕtali nový prameň v hlbke 95 m s teplotou 29,4 C.