Pešia turistika
Liptov ponúka široké možnosti peších túr vďaka výhodnej polohe a mnohorakým prírodným krásam. Návštevníci si môžu vybrať z širokého spektra rôzne náročných turistických tras. Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Veľká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Orientáciu v teréne uľahčujú značkované chodníky. Najdôležitejšie diaľkové trasy sú značené červenou farbou. Modrou, zelenou a žltou farbou sú značené chodníky miestného významu. Všetky značkované turistické chodníky vychádzajú z miest, obcí alebo turistických stredísk. Ďalšiu orientáciu v teréne umožňujú orientačné tabule, smerovky prípadne mapy. Turistické mapy je možne zakúpiť v Informačných centrách. Neopakovateľné zážitky si prinesiete z výstupov na známe vyhliadkové dominanty Liptova Ďumbier, Bystrá, Veľký Choč, Baranec, Jakubiná, Salatín či Poludnicu. Môžte absolvovať nádherné hrebeňové túry v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, prechody Prosieckou, Kvačianskou a Demänovskou dolinou.
Cykloturistika
Pre vyznávačov cestnej cyklistiky sú na liptově optimálne podmienky nakoľko, cez Liptov vedie dialnica od Ivachnovej až po Važec, takže ostatné cesty sú s menšou hustotou premávky ako stvorené pre tento druh športu. Obľúbené sú trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovažskú dolinu či Demänovskú dolinu a množstvo turistov kombinuje pešiu turistiku s výletom na bicykloch.
Rafting
Priehradné jazerá sa využívajú aj na vodné športy, výletné plavby loďami Pre vodácke plavby Váhom, najkrajšie úseky sú na Považí a liptově. Areál vodného slalomu so 4 slalomovými traťami, lodenicou je v Liptovskom Mikuláši - miesto konania tradičného tatranského slalomu. Čierny Váh je splavný od sútoku so Ždiarskym potokom nad Liptovskou Tepličkou. Biely Váh je splavný v čase topenia sa tatranských snehov od Važca. Splav možno ukončiť na Borovej Sihoti pri Liptovskom Hrádku alebo sa môže pokračovať až po Liptovskú Maru. Na dolnom toku sa splav neodporúča pre množstvo vodných diel. Dravá horská riečka Belá vzniká na Podbanskom sútokom viacerých potokov prameniacich v Západných a Vysokých Tatrách. Zjazdná je len za vyššieho stavu vody. Za vysokého stavu vody zjazdná pre kvalifikovaného vodáka už od mosta na Podbanskom - 940 m, odkiaľ po ústie Váhu v Liptovskom Hrádku - 628 m je vzdialenosť 21,9 km s výškovým rozdielom 312m. Na Belej sa od roku 1949 uskutočňoval tradičný tatranský slalom.
Lyžovanie
Liptov poskytuje nepreberné množstvo lyžiarskych terénov pre všetky kategórie lyžiarov. Okrem zjazdového lyžovania sú tu bohaté možnosti na lyžiarsku turistiku a bežecké lyžovanie. Najvýznamnejšie strediská zimných športov sa nachádzajú v týchto lokalitách: Demänovská Dolina - Jasná, Chopok , Malinnô Brdo - SKIPARK Ružomberok. Neďaleko Liptovského Mikuláša sa nachádzajú tieto strediská Podbreziny, Opalisko - Závažná Poruba, Žiar - Žiarska dolina. . Ďaľšie lyžiarske stredisko je 12 km od Liptovského Mikuláša v kúpeľnom mestečku Liptovský Ján. Liptovský Hrádok poskytuje svoje služby v stredisku Dovalovo . Nemali by sme zabudnúť ani na významné stredisko Čertovica v lokalite obce Vyšná Boca a odporúčmae navštíviť stredisko SMREČINY v obci Liptovská Teplička. Krásy Liptova a bohaté rekreačné možnosti lákajú množstvo návštevníkov. Na svoje si prídu aj priaznivci skialpinizmu, horolezectva, paraglidingu, raftingu a iných športov. Tešíme sa na Vašu návštevu.